Rudeniui prasidėjus – daugiau šildančių prieskonių
Prasidėjo ruduo – metų laikas, kuomet pradedame naujus darbus, įgyvendiname drąsius planus bei idėjas. Dar daugiau, ruduo dovanoja nuostabaus grožio gamtą, auksu tviskančius medžių lapus, daugybę įvairių gėrybių ir jaukius vakarus. Tačiau ne paslaptis ir tai, kad su rudeniu asocijuojasi ir kitos aplinkybės, pavyzdžiui, šaltis, drėgmė ir tamsa. Na, o, kad atėjus šiam metų laikui nepristigtumėte jaukumo, pozityvių minčių ir geros savijautos, būtina pradėti vartoti kuo daugiau šildančių prieskonių. Kokie jie ir kuo gali būti mums naudingi?
Anyžius
Orams atvėsus, trumpėjant dienoms, kuo dažniau gaminamus patiekalus bei gėrimus vertėtų gardinti šiuo prieskoniu. Tai verta daryti todėl, kad anyžius turi tonizuojantį poveikį – sušildo, suteikia energijos bei žvalumo, išsklaido įtapą bei nuovargį. Daugelis žmonių tamsuoju metų laiku skundžiasi energijos stygiumi, todėl anyžiumi gardinti patiekalai yra puikus pasirinkimas. Nė nereikia ir sakyti, kokia didelė yra kokybiško miego svarba. Tačiau ne paslaptis ir tai, kad rudeniui atėjus, padaugėja žmonių, besiskundžiančių nemiga. Šiuo atveju anyžius taip pat yra puikus pagalbininkas. Juo galite skaninti pomidorų padažus, pyragus, tortus, želė, sausainius, kompotus, uogienes. Mėgstate kavą? Tokiu atveju pagardinkite ją trupučiu anyžiaus – šis derinys jus sužavės. Beje, reikėtų nepamiršti, kad šis prieskonis savo forma primena aštuonkampę žvaigždę ir atrodo ypač dekoratyviai, tad jis jūsų patiekalus ne tik pagardins, bet ir papuoš.
Cinamonas
Orams atvėsus, cinamonas turėtų atsidurti matomiausioje jūsų virtuvės vietoje – tokiu atveju tikrai nepamiršite juo pagardinti ruošiamų patiekalų. Šis prieskonis pasižymi intensyviu šildančiu poveikiu, todėl yra vienas šaltojo sezono pasirinkimų. Jis gerina kraujotaką, pakelia kraujo spaudimą, šildo kūną ir šąlančias galūnes, atpalaiduoja, spartina gijimą po įvairių ligų. Be to, cinamono patariama vartoti išsekusiems, pervargusiems, prastos nuotaikos kamuojamiems žmonėms. Peršalimas – dar viena, šaltojo sezono problema. Kovojant su ja, cinamonas taip pat gali tapti puikiu pagalbininku: stiprina imunitetą, mažino užkimimo be gerklės uždegimų tikimybę. Ne paslaptis ir tai, kad atėjus rudeniui, vis daugiau žmonių ima skųstis sąnarių skausmais. Cinamonas padeda išspręsti ir šią problemą. Jaučiate energijos stygių ir rytais sunku išlipti iš lovos? Vakarais suvalgykite mažą indelį jogurto, pagardinto cinamonu – rytais jausitės kur kas žvaliau bei optimistiškiau. Taigi, kaip matyti, cinamono verta naudoti kuo daugiau, o, kad nepabostų, telieka tik prisiminti, kad juo gardinti galite daugybę patiekalų ir gėrimų: pyragus, sausainius, košes, kompotus, uogienes, kremus, kavą, arbatą, karštą šokoladą, kakavą, pieną.
Gvazdikėliai
Šildantis šio prieskonio poveikis tampa ypač aktualu šaltuoju metų laiku. Atpalaiduoja, ramina, o malonus aromatas – kuria jaukumo jausmą namuose. Gvazdikėliai sumažina peršalimo, gripo, slogos tikimybę. Ne paslaptis ir tai, kad atšalus orams daugeliui iš mūsų ima stigti taip reikalingų maisto medžiagų. Na, o gvazdikėliai yra puikus jų šaltinis: juose gausu mangano, seleno, magnio, vitaminų C ir K. Taigi, gvazdikėliais verta kuo dažniau gardinti kremus, padažus, kepinius, troškinius, kompotus, uogienės, arbatas. Tačiau tai – ne vienintelis šio prieskonio panaudojimo būdas: į citrusinius vaisius (labiausiai tam tiks apelsinai, mandarinai, citrinos), prismaigstykite gvazdikėlių ir palikite matomiausioje namų vietoje. Tokia kompozicija ne tik papuoš jūsų namų interjerą, bet ir užpildys nuostabiu aromatu, suteiks jaukumo, neutralizuos nepageidaujamus kvapus, išvalys namų orą.
Imbieras
Šaltuoju metų laiku ypač naudingu tampa ir imbieras. Jis ne tik sušildys jūsų organizmą, bet ir aprūpins vitaminu C, magniu ir kitomis medžiagomis. Naudingas ir siekiant išvengti ar sergant peršalimo ligomis: palengvina atsikosėjimą bei bronchito simptomus, stiprina imunitetą, mažina gripo tikimybę. Pasižymi tonizuojančiu poveikiu, todėl yra puikus energijos, žvalumo bei geros nuotaikos šaltinis. Arbata su imbieru, medumi ir citrina, ko gero, pats populiariausias pasirinkimas. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad yra ir kitų variantų: imbieru galima gardinti padažus, kremus, troškinius, sriubas, kepinius, gaiviuosius gėrimus ar kokteilius.
Kaip matyti, šildantys prieskoniai – anyžius, cinamonas, gvazdikėliai bei imbieras yra ypač vertingi šaltuoju metų laiku. Tad pats metas papildyti jų atsargas ir kuo dažniau vartoti.
[ux_products style=”normal” type=”masonry” depth=”1″ depth_hover=”5″ cat=”68″ products=”12″ offset=”3″ text_align=”left”]